Od 1 lipca 2024 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. W życie weszły zmiany istotne dla pracodawców.
Przedłużenie okresu legalnego pobytu
Po wejściu w życie nowelizacji, okres pobytu obywateli Ukrainy uznawanego za legalny został przedłużony do 30 września 2025 r. Wydłużeniu uległy:
- terminy ważności wiz krajowych, zezwoleń na pobyt czasowy, kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości,
- terminy ważności wizy Schengen zarówno wydanej przez organ polski, jak i inne państwo obszaru Schengen; przedłużany jest również termin pobytu na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez właściwy organ innego państwa obszaru Schengen lub w ramach ruchu bezwizowego,
- terminy dobrowolnego powrotu (obecnie terminy dobrowolnego wyjazdu) określone w wydanych obywatelom Ukrainy decyzjach o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.
Zezwolenia na pobyt dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową
Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie to jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.
Nowelizacja, która weszła w życie 1 lipca 2024 r. rozszerza ten katalog i umożliwia ubieganie się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy:
- dla członka rodziny obywatela Rzeczypospolitej Polskiej – dla małżonka obywatela polskiego oraz dla małoletniego dziecka małżonka obywatela polskiego,
- w celu połączenia się z rodziną.
Karta pobytu dla osób korzystających z ochrony czasowej
Ustawa wprowadza także nową drogę dalszej legalizacji pobytu dla obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową. Jest to możliwość otrzymania karty pobytu ważnej przez 3 lata dla osób spełniających następujące warunki:
- w dniu 4 marca 2024 r. posiadał status UKR,
- w dniu złożenia wniosku o wydanie karty pobytu posiada status UKR,
- posiadał nieprzerwany status UKR przynajmniej przez 365 dni.
Wniosek o wydanie karty pobytu można składać wyłącznie w formie elektronicznej z wykorzystaniem usługi on-line udostępnionej przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na dedykowanym formularzu.
Powiadomienie o podjęciu pracy
Nowelizacją wprowadzono następujące regulacje związane z podjęciem pracy przez obywatela Ukrainy:
- pracodawca zatrudniający obywatela Ukrainy ma 7 dni na przesłanie powiadomienia o podjęciu pracy;
- pracodawca ma obowiązek złożenia kolejnego powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, w przypadku gdy:
- zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy, lub
- zmieniło się stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy, lubzmniejszono wymiar czasu pracy lub liczbę godzin pracy w tygodniu lub miesiącu określony w powiadomieniu, lub
- obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu;
- nałożony został wymóg wskazywania w powiadomieniu o zatrudnieniu obywatela Ukrainy co najmniej minimalnego wynagrodzenia o pracę lub minimalnej stawki godzinowej.